Ne Zaman Emekli Olurum, Ne Kadar Maaş Alırım

Ne zaman emekli olabileceğinizi ve emeklilikte ne kadar maaş alabileceğinizi biliyor musunuz?

BES ve SGK Emeklilik tarihinizi hesaplamak için buraya tıklayın.

SGK Emeklilik Maaşınızı hesaplamak için buraya tıklayın.

Size özel hesaplama yapılabilmesi için Bana Özel bölümüne girmeniz gerekmektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden Emeklilik

Bireysel Emeklilik Sisteminden emekli olmaya hak kazanmak için iki koşul bulunuyor. 56 yaşını tanımlamak ve sistemde 10 yıl geçirmiş olmak.

BES’ten Emeklilik hakkının kullanabilmesi için aynı şirkette veya farklı şirketlerde var olan emeklilik sözleşmelerinin tek bir sözleşme altında birleştirilmesi gerekiyor.

Emekliliğe hak kazanıldığında, hem devlet katkısı hesabındaki birikimlerin de %100’üne hak kazanılıyor, hem de getiriler üzerinden daha az (%5) stopaj ödeniyor.

Emekliliğe hak kazanıldığında, emekli olma şartı bulunmuyor. İsteyen katılımcılar sözleşmelerine katkı payı ödemeye devam edebiliyor.

Katılımcılar emekli olduklarında programlı geri ödemeyi seçerse, emeklilik gelir planına geçerek hem maaş alabiliyor, hem de birikimleri sistemde değerlendiriliyor. Tasarrufları yatırıma dönüşüyor.

Bununla birlikte, katılımcılar talep ederlerse birikimlerini yıllık gelir sigortasına aktararak belirli bir dönem için veya ömür boyu maaş alabiliyor.

SGK’dan Emeklilik 

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emeklilik koşulları sigortalılık tarihine, süresine, cinsiyete, yaşa ve prim ödeme gün süresine göre değişiklik gösterir. Kişinin farklı koşullarına göre emeklilik yaş ve şartları değişiklik gösterdiğinden emeklilik şartları için size uyan koşulu bulmanız gerekir.

2011-58 No'lu SGK Genelgesi'ndeki Hizmet Akdi ile Bağımsız Çalışanların Yaşlılık Aylığından Yararlanma Koşulları hakkında detaylı bilgi için tıklayın.